Strony

darmowy portal randkowy

darmowy portal randkowy
portal randkowy

czwartek, 5 lutego 2015

Pokochaj siebie! – sedno autobiografii Goka Wana

Dlaczego Gok Wan w dziale współczesnej kobiety - zapytacie? Głównie za sprawą tematów takich jak: brak akceptacji własnego ciała, programu telewizyjnego „Jak dobrze wyglądać nago”  i metamorfoza bez ingerencji skalpela. Przeżycia i reakcje na trudne sytuacje opisane w książce doskonale wpisałby się w wiele innych psychologiczno-socjologicznych tematów, ale sednem życia Goka jest hasło Pokochaj siebie! kierowane głównie do kobiet
Zatem sięgnijmy po tę powieść, aby odkryć tajemnice sukcesu – no właśnie czyjego - kobiet, które zyskały pewność siebie, autora książki, producentów programu emitowanego w wielu krajach świata?  

W czym tkwi sukces Goka Wana?

Kilka miesięcy temu ukazała się autobiografia Lata chude, lata tłuste tego znanego nam z telewizji prezentera, makijażysty i stylisty modowego – w niej opisuje drogę swojej kariery. Jego historia dotyka problemów takich jak: otyłość, odrzucenie, anoreksja, brak akceptacji swojego ciała, poszukiwanie swojego miejsca w życiu i pracy, dorastanie, sprawa seksualności i pomyłek płci, rola rodziny i przyjaciół w najtrudniejszych chwilach. 
Tematy dosyć dobrze znane we współczesnym świecie, dla wielu osób bardzo osobiste  i tym samym wciąż na czasie. Być może pod wpływem tej książki zapragniesz żeby coś zmieniło się i w Twoim życiu.

Moje ciało przysparza mi wielu kłopotów… – tak najczęściej myślą kobiety, gdy w szarej codzienności zmagają się z przygotowaniem stroju do pracy, przed pójściem na basen, przed randką, przed rozpoczęciem ars amandi w zaciszu sypialni. Ale nie tylko w sytuacjach kiedy muszą się rozebrać  stają przed lustrem i zaczynają analizować. Poczynając od  myśli – jakoś to będzie, po - zacznę ćwiczyć,   a kończąc na stwierdzeniu –  jednak rezygnuję z… Wówczas rozpoczyna się proces w kierunku akceptacji siebie, albo częściej - własnej destrukcji.  
Brak akceptacji swojego ciała powoduje wiele konsekwencji w życiu  prywatnym, ale również zawodowym. Wynika to z założenia, że ciało identyfikowane jest z obrazem siebie. Szczególnie kobiety dają znak równości pomiędzy  atrakcyjnością fizyczną (uroda, waga) a  ogólnie pojętym szczęściem (jestem  atrakcyjna fizycznie = jestem szczęśliwa).
Naukowcy potwierdzają to badaniami, które między innymi mówią, że 90% kobiet rasy białej jest niezadowolonych ze swojej wagi, z czego 62% jako antidotum na to stosuje dietę.
Zadowolenie z własnego ciała przekłada się na dobre samopoczucie, a co za tym idzie odczuwanie większej swobody w relacjach interpersonalnych (nie myślę podczas pracy, czy na spotkaniu  o wystającym brzuchu,   grubych nogach, za dużym nosie).
Brak akceptacji tego, co dała nam natura może być powodem  wielu zaburzeń zarówno emocjonalnych, jak również w skrajnych przypadkach -  psychicznych.
Zapamiętujemy dobrze co mówią o nas inni, często nie wierzymy,  jeśli mówią o nas dobrze. Podejrzewamy kłamstwo, bo w naszej głowie został zakodowany negatywny obraz własnego ciała. Metamorfoza musi zacząć się zatem od naszego wnętrza. 
Gok stwierdza, że aby osiągnąć sukces, musimy przewartościować naszą psychikę, zobaczyć się innymi oczyma, a to jest bardzo trudne.

Wewnętrzny urok towarzyszący Gokowi od lat dziecięcych połączony ze stosowaniem prostych zasad tworzy obraz człowieka  uparcie dążącego do realizacji swojego planu. Jak sam  mówi – pomagając w restauracji, zrozumiał „ jakie to ważne, by inni czuli się dobrze, by czuli się mile widziani  i dowartościowani. (…) każdym się trzeba odpowiednio zająć, tam zdałem sobie sprawę, jak istotne jest zrozumienie drugiego człowieka i zatroszczenie się o niego”. Kontekst  przytoczonej wypowiedzi odnosi się do pracy w restauracji u ojca, ale tok myślenia wpływa znacząco na kolejne lata jego życia. Zdaniem Goka, to pierwsza z zasad budująca nasze relacje w środowisku. 

Kostium/ubranie daje poczucie naszej wartości i odkrywa wewnętrzna siłę  - to drugi  warunek naszego sukcesu.

Gok odrzuca uprzedzenia, daje sobie radę z wewnętrznymi blokadami kobiet, odkrywa ich piękno i urodę zagubione we własnych kompleksach. Dobrze je rozumie, ponieważ sam  przeżył tortury psychiczne związane ze swoją innością. Od najmłodszych lat wyśmiewano jego otyłość, a potem powoli rodzącą się odmienność seksualną. Nie ominęły go uprzedzenia rasowe (ojciec był Chińczykiem, mama Angielką).Traktowany w szkole jako typowa „ofiara klasowa”,  bronił się przed szykanami, żartując sam z siebie. Nie poprawiło to jego pozycji w szkole. Kolejną formą obrony – jak sam  to nazwał –  był kostium.  Przeobrażenie w ubiorze nie zmieniło jego fizyczności - pozostał gruby, ale przeformowało jego psychikę. Nabrał poczucia pewności siebie, wydawał się sobie bardziej atrakcyjny, a relacje z rówieśnikami znacznie się poprawiły. Nie tyle modny, co  dobrze dobrany stój stwarzał pewien rodzaj dystansu, który zniechęcał do kpin.
W późniejszych czasach przyznaje, że sam strój to kruche podstawy, które również można łatwo złamać. Ale to pierwszy ważny krok w procesie przemiany wewnętrznej.

Lata chude lata tłuste…

Lata chude oznaczały kompleks sylwetki, trudny etap poszukiwania swojej drogi życiowej - od wyrzucenia ze szkoły średniej, po szkołę aktorska, sztukę makijażu, również pasmo  zawodowych niepowodzeń. 
Lata tłuste to przekornie lata szczupłej sylwetki i anoreksji, ale również lata sukcesów jako stylisty i prezentera show telewizyjnego Jak dobrze wyglądać nago – w Polsce  emitowanego przez stację TVN Style.

Walka ze słabościami,  tuszą i barkiem zgody z własnym ja, doprowadziły Goka w pewnym okresie życia do anoreksji. To o wiele bardziej złożony stan psychiczny, z którego tylko częściowo można się wyleczyć. Anoreksja podstępnie będzie dawać znać o sobie do końca życia. Kolejne klęski zawodowe pogłębiły dodatkowo jego kompleksy związane z ciałem. Tym samym chorobliwe pragnienie wyszczuplenia sylwetki, zażywanie tabletek przeczyszczających i notoryczne głodówki doprowadzają do wyniszczenie organizmu  i kilku pobytów w szpitalu z powodu zagrożenia życia. W tym czasie otrzymuje ze strony przyjaciół i rodziny wsparcie, które bardzo docenia.

Gok, opisując swoje doświadczenia z chorobą, przestrzega przed taką determinacją i dążeniem do  osiągnięcia doskonałości ciała. Stwierdza, że bardzo łatwo przekroczyć ochronne bariery psychiczne i wpaść w pułapkę uzależnienia od środków przeczyszczających powodujących szybki spadek wagi ciała. Jego zdaniem również utrata kontroli nad życiem była powodem powrotów jego choroby.  

Na czym polega metamorfoza według Goka Wana?


 „Moim zadaniem jako stylisty jest takie dopasowanie ubrań, które podkreślą w tobie to, co najlepsze. Mówię tym kobietom: po pierwsze pamiętaj - jesteś piękna, jesteś wyjątkowa i nie staraj się wyglądać tak jak inni, bo wtedy stracisz to, co w tobie najcenniejsze, czyli wyjątkowość. Tylko wówczas, kiedy będziesz wyjątkowa, będziesz sobą, będziesz się czuła najlepiej.”   


 W pierwszej kolejności  kobieta stawała przed trzema lustrami, aby spojrzeć bezlitośnie na  siebie, a następnie w głąb siebie. Wywoływało to wiele kontrowersji, emocji i szok  przede wszystkim dla niej samej. Gok wspierał w tym momencie kobiety i obiecywał im pomoc. Odbywał z nimi  długie rozmowy nakierowujące na odkrycie tego co w nich najpiękniejsze (dlaczego szukasz pomocy, których części ciała nienawidzisz, które chcesz pokazać…). Jak sam twierdził - nie mógł zawieść ich zaufania - z tego powodu bardzo się angażował w proces przemian.

W konsekwencji kobieta poddawana była wielu zabiegom kosmetycznym, ale bez ingerencji chirurga, otrzymywała również porady stylistów. Efekt końcowy był zawsze wielkim  pozytywnym zaskoczeniem i sukcesem. Zadaniem kobiet było pokazanie się na wybiegu w pełnej stylizacji, aby potem pozostać w samej bieliźnie lub dla tych odważniejszych stanąć przed widownią nago.
  
Były łzy radości, zaskoczenia, podziwu  w oczach bliskich i zupełnie nieznajomych osób. To jak nowe życie, nowa szansa. Uczestniczkom pozostawało utrzymanie osiągniętego stanu odwagi  i pewności siebie oraz przeniesienie tej postawy na grunt rodzinny i zawodowy.

Pokochać siebie nie jest łatwo, ale każdy z nas może zawsze spróbować, bez względu na płeć!  
                                                                                                    / Kaja Zaborowska/    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czy jesteś seksulanie wyzwolona?